29 marca 2009

Akcja pod Arsenałem

W nocy, 23 marca, gestapo aresztuje Rudego i przewożą go na Pawiak. Niemcy przeszukując jego mieszkanie nabierają przeświadczenia o jego działalności antyniemieckiej. Torturują go kilka godzin jednak do niczego się nie przyznaje. Przewożą go na Szucha, i wydają rozkaz „bić aż do śmierci!”.

Koledzy postanawiają odbić swego przyjaciela z rąk Niemców. Pierwsza zaplanowana akcja nie dochodzi do skutku. Po dwóch dniach odbicia dokonuje oddział Zośki, dowódcą jest komendant chorągwi Szarych Szeregów.

Na zakręcie, pod Arsenałem ukazuje się niemiecki samochód więzienny. Z bramy wychodzi niemiecki policjant. Zauważa w ręku jednego z młodych ludzi pistolet, próbuje strzelać. Zostaje zabity. Martwy pada na jezdnię. Więźniarka próbuje zmienić kurs. Młodzi ludzie obrzucają ją butelkami z benzyną.

Gestapowcy wyskakują z płonącego samochodu. Zaczynają nerwowo strzelać. Polacy odpowiadają ogniem. Zabijają gestapowca. Wszyscy dobiegają do więźniarki. Zostaje uwolnionych dwudziestu pięciu więźniów, a wśród nich Rudy.

Po zakończeniu akcji oddział dzieli się na kilka grup. Każda biegnie w inną stronę. Następnego dnia dowiaduje się że na skutek ran odniesionych w akcji zmarł Alek. A kilka godzin później zmarł Rudy w skutku ran zadanych przez gestapo.

Na zbiórce drużyny w sobotę uczciliśmy pamięć uczestników Akcji pod Arsenałem.
66 lat temu odbyła się akcja odbijająca Rudego i 25 innych więźniów.

Gdy podsumowując zbiórkę harcerze mówili, że oni mają łatwo i planując "naszą" akcję ratowniczą bawiliśmy się oni naprawdę poświęcali życie nie wiedząc czy wszystko się uda...

Wielu młodych ludzi w tym również harcerzy zginęło podczas II Wojny Światowej i różnych akcji dywersyjnych, byli to ludzie wybitni, gotowi poświęcić to co maja najcenniejsze czyli swoje życie dla Polski. Ginęli po to abyśmy my mogli dziś żyć bez strachu...


Czy wiesz co oznacza ten symbol?

3 komentarze:

  1. Pracuj Powoli. Akcja pod Arsenałem jak obrona Wieży Spadochronowej - dowód najwyższych cnót. I poświęcenia w imię przyjaźni.

    OdpowiedzUsuń
  2. "Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów"

    OdpowiedzUsuń
  3. Powinniśmy wszyscy pamiętać o tych którzy narażali życie za ojczyznę i być im wdzięczni.

    OdpowiedzUsuń