7 marca 2009

DrużynaDrużyna dla każdego oznacza niby to samo, ale jednak wszyscy odbieramy ją w inny sposób. Przynależność do pierwszej drużyny uważam za bardzo istotny etap w moim życiu. 34 LDH "Astra" to początek doświadczeń z harcerstwem: obóz harcerski i niezapomniany rok współpracy z członkami „Astry”. Część osób zrezygnowała, ale ci, którzy nie zeszli z raz obranej drogi obecnie pełnią funkcję przybocznych lub drużynowych.

Pierwsza drużyna, pierwszy zastęp... Omega. Do tej pory wspominam tamte zbiórki. Idąc po szkole wraz z Anetą i Karoliną zawsze przypominałyśmy sobie to, czego nauczyły nas Agnieszka (zastępowa) i Kasia (podzastępowa). Również tam po raz pierwszy sama przeprowadziłam zbiórkę. Było to dla mnie niezapomniane przeżycie, gdyż do tej pory potrafię przytoczyć temat naszego spotkania: „Znaczenie słów - czy wszystko zawsze znaczy to samo?”

W 7 LDH "Wulkan" teraz jest inaczej. Jestem drużynową, już nie druhenką z zastępu, choć bardzo dobrze wspominam ten okres, która na każdą zbiórkę przychodziła nie wiedząc, co się będzie działo. Ale coś się nie zmieniło...

Nie zmienił się mój zapał. Nadal chce prowadzić interesujące zajęcia, prowokować do odnajdywania nowych talentów w członków zastępu/drużyny, dążę do jak największego zainteresowania tych harcerzy, z którymi spotykam się na zbiórkach, bo wiem, że robię to dla nich, że czegoś ich nauczę, że dzięki nim, sama się rozwijam.

Drużyna to dla mnie punkt odniesienia i miejsce, w którym spotkam ludzi mi bliskich, chcących osiągnąć to samo, co ja. Miejsce spotkań harcerzy, zarówno młodszych, jak i starszych, z większym, jak i z mniejszym bagażem doświadczeń, z osobami, dla których harcerstwo to nie puste hasło, a żywa idea, bo starają się postępować zgodnie z naszymi założeniami. Są otwarci i zawsze chętni do pomocy.

Drużyna to miejsce spotkania harcerzy, które jest im bardzo potrzebne, bo tworzymy je razem...

A czym dla Ciebie jest drużyna?

2 komentarze:

  1. dla mnie drużyna zawsze była rodziną.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie sądzę, żeby drużyna była miejscem spotkania harcerzy, a miejscem do którego Należą i które razem Tworzą.

    OdpowiedzUsuń