18 października 2009

Prawo Zucha

Prawo Zucha:

 1. Zuch kocha Boga i Polskę.

 2. Zuch jest dzielny.

 3. Zuch mówi prawdę.

 4. Zuch pamięta o swoich obowiązkach.

 5. Wszystkim jest z zuchem dobrze.

 6. Zuch stara się być coraz lepszy.

Zawsze mnie ciekawiło :). Zawiera ono w sobie podstawowe prawdy życiowe, którymi posługują się wszyscy lecz nie ubierają tego w słowa. 6 punktów czuli 6 wskazówek jak żyć by innym było z nami dobrze i przyjemnie oraz by starać się pracować nad sobą od dziecka, by być dzielnym i prawdomównym. Wszak istnieje powiedzenie czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąca.

To tak w skrócie o Prawie Zucha. Jest ono wg mnie napisane bardzo prostym i łatwym językiem, tak aby zrozumieli je wszyscy.

Co Ty myślisz o Prawie Zucha?

5 komentarzy:

 1. Jolka, jakies zainteresowanie zuchami?:D

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawo Zucha- czym ono jest?
  W czasie przynależności zucha do gromady odbywa się proces wychowawczy, w którym kształtuje sie młoda osoba i jej charakter. Budujemy hierarchię celów i wartości, które pozwolą świadomie wybrać dobro, przyjąć odpowiedzialność za siebie, za innych, za swoje zadania w dorosłym społeczeństwie. Wymagania, które stawiane są zuchom powinny być wysokie, ale na miarę każdego dziecka, biorąc pod uwagę możliwości i zdolności zucha.

  Prawo zucha dla najmlodszej grupy w naszej orgnizacji jest kierunkiem wychowania Zgodnie z porównaniem Aleksandra Kamińskiego jest ono kompasem zuchmistrza - kapitana okrętu, na który wsiadają młodzi ludzie z nadzieją, że zostaną dowiezieni do celu. Ten cel to ukształtowanie młodego człowieka na odpowiedzialnego obywatela kształtującego życie swej rodziny, społeczności lokalnej, całego społeczeństwa, człowieka wielostronnie rozwiniętego. A jak powiedziala Jola, prawo zucha jest latwe i proste do zrozumienia dla kazdego , a przekazuje ta sama prawde co prawo harcerskie.
  pozdrawiam, /Magdalena Szewczyk/ jesli ktos jest zainteresowany ta metodyka zapraszam na strone www.kragrady.ezhp.pl :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie prawo zucha - prawo harcerskie - kodeks wędrowniczy, to to samo. Może to brzmi absurdalnie, ale gdyby tak na to popatrzeć i porównać, to są to te same prawdy i wartości ubrane w inne słowa, dostosowane do odpowiedniego wieku odbiorcy.

  To wszystko co opisała Magda - przecież to samo odnosi się od harcerza czy wędrownika, dzięki prawu czy kodeksowi kształtujemy swój charakter, ustalamy hierarchię celów i wartości. W tych pionach również przebiega proces wychowawczy tylko, że wszystko jest dostosowane do wieku harcerza.

  A Prawo Zucha samo w sobie jest jak dla mnie urocze. Gdy je czytam to wyobrażam sobie takiego małego zuszka, który dumnie stoi na zbiórce i czuje się taki duuży, bo on ma swój mundur, swoje baczność i pilnuje siebie, żeby wypaść jak najlepiej. Taki kochany dzieciak, który pamięta, ze musi być dzielny i prawdomówny i jest dumny z tego, że może taki być. Właśnie zuch kojarzy mi się z taką czystą dumą ;).

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń