2 lutego 2009

Harcecstwo

Harcerstwo-polski ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży wzorowany (w momencie powstania) na skautingu brytyjskim, oparty o służbę, samodoskonalenie (pracę nad sobą) i braterstwo. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica Zucha i Prawo Zucha.

To definicja harcerstwa z Wikipedii. Ale czym ono jest dla nas, dla harcerzy?

Dla mnie harcerstwo jest to organizacja, w której znalazłam swoje miejsce. Jest mi tu dobrze bo wiem, że są tu ludzie, którzy mi pomogą i chcą dla mnie jak najlepiej nie oczekując niczego w zamian. Jest to cześć mojego życia, gdy wstąpiłam prawie nic dla mnie to nie znaczyło lecz dziś po upływie 6 lat ma to dla mnie ogromną wartość. Jest to moja druga rodzina, będąca dla mnie wsparciem i podporą. To z tymi ludźmi mogę pojechać do lasu i zrobi tam coś ciekawego, to tu mogę śpiewać przy ognisku do białego rana i cieszyć się z każdej chwili spędzonej z harcerzami, ludźmi takimi jak ja.

Czym dla Ciebie jest harcerstwo?

3 komentarze:

 1. Dla mnie na początku harcerstwo to były cotygodniowe zbiórki troszkę inne niż cotygodniowy basen, plastyka czy angielski. Tu mogłam powiedzieć co myślę, było ciekawiej, nie trzeba było siedzieć w ławce, ani pisać w zeszycie. Potem zawieranie bliższych znajomości, przyjaźnie, pierwsza w życiu wędrówka z plecakiem, obozy. I szybko uzbierałam tyle pięknych wspomnień.
  Harcerstwo zmieniło mnie, mój charakter. Ciągle pracuję nad sobą, nieustannie uczę się nowych rzeczy: relacji między ludźmi, organizacji czasu innym i samej sobie, wyznaczania sobie celów, realizacji marzeń. Żyję niby podobnie do moich rówieśników ale ja mam coś czego oni nie mają: dziesięć zdań (punktów PH), które nie pozwalają mi stać w miejscu.
  Harcerstwo to dla młodszych zabawa, potem wspaniała gra. Dla mnie to styl życia, którego mogę nauczyć młodych ludzi pracując z zuchami. Będąc w tej organizacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. coś zostało ... jakaś więź, jakaś świadomość, tęsknota ... na pewno jest coś do czego wrócę gdy tylko stanę sam na nogi. Dlaczego ? widzę w tym przyszłość... pozytywną energię jaką ze sobą niesie, niewidzialną wieź między ludźmi i przyrodą, dać jeszcze coś od siebie dla przyszłości :)

  Jak na pierwszy tydzień starczy może dopisze coś za każdym razem gdy tu zaglądnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie harcerstwo jest jednym z tych rzeczy, bez których aktualnie nie wyobrażam sobie życia. Ot, kwestia przyzwyczajenia, a może i nie tylko.

  OdpowiedzUsuń